Cistektomija
Cistektomija je disciplina uklanjanja šupljina koje su obložene tkivom i uzrokuju propadanje kosti i/ili zuba. Ciste su tihi ubojice, jer često pacijenti nemaju nikakve simptome, a ukoliko se kroz neki određeni period ne posjeti stomatolog i ne napravi rendgenska snimka i ne ustanovi sporna upala, ciste znaju ekspanzivno rasti i uništavati sve što im se nađe na putu: kost, zub i/ili susjedne zube. One nastaju kao posljedica kronične upale oko korijena zuba koji se nije liječio ili se endodntska terapija nije pokazala učinkovitom. Neki pacijenti su i genetski predodređeni pa su skloni pojavljivanju cističnih promjena u oralnoj šupljini. Ukoliko pacijent primijeti promjenu boje zuba, ukoliko ima veliki nesanirani karijes duže vrijeme, pojavu izbočine (loptice) na području vanjskog dijela gingive ili na palatinalnoj strani, bol i iznenadnu oteklinu koja se može povući, ali i nakon nekog vremena vratiti, vrijeme je za posjet stomatologu. Nakon kliničke i rendgenske dijagnostike, stomatolog odlučuje je li se formirala cista, koje je veličine i upućuje pacijenta kod oralnog kirurga koji će istu kirurški otkloniti. Kod manjih cisti, zahvat se izvodi pod lokalnom anestezijom, brzo se otklanja i postoperativno se pacijent osjeća odlično. Ukoliko je cista zahvatila vrh korijena zubi, oni se otklanjaju i kirurg retrogradno zatvara kanale, a ukoliko je cista zahvatila veći dio zuba, on se uklanja zajedno s cistom.
Ukoliko se radi o velikim i kompliciranim cistama, pacijent se može uputiti na maksilofacijalnu kirurgiju.
Iskustva pacijenata – cista na korijenu zuba
Mnogi pacijenti s cistama na korijenu zuba osjećaju niz simptoma, uključujući bol, oticanje, crvenilo i osjetljivost na dodir. U nekim slučajevima, ciste mogu biti bez simptoma. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, važno je da posjetite stomatologa kako bi se dijagnosticirala cista i utvrdio najbolji plan liječenja.
Mnogi pacijenti su primijetili značajno poboljšanje kvalitete života nakon cistektomije. Većina ih prijavljuje smanjenje boli, malo oticanja i osjetljivosti u području zahvata. Također, mnogi pacijenti su nakon zahvata u mogućnosti jesti i žvakati bez poteškoća.