Što je to apikotomija zuba i kome je potrebna?

Što je to apikotomija zuba? Apikotomija zuba je specifičan oralno-kirurški zahvat koji se koristi za liječenje kroničnih upala na vršku korijena zuba kada standardni endodontski tretmani nisu dovoljni. Kome je potrebna apikotomija? Apikotomija je potrebna pacijentima kod kojih je upala proširena na okolnu kost vrška korijena zuba, a endodontska terapija nije dala zadovoljavajuće rezultate. Ova procedura uključuje odstranjivanje vrška korijena zuba kako bi se uklonila upaljena i zaražena tkiva te omogućilo zarastanje kosti oko zuba. Sam pojam „apikotomija“ dolazi od latinske riječi „apex“, što znači vrh ili vrhunac, i grčkog sufiksa „-tomia“, što znači rezanje. Dakle, apikotomija doslovno znači „rezanje vrha“, odnosno odstranjivanje vrška korijena zuba. Ovaj zahvat se najčešće koristi kao posljednja opcija kada tradicionalno liječenje zuba (poput endodontskog liječenja) ne daje željene rezultate.

Zašto dolazi do potrebe za apikotomijom i kome je potrebna?

Dok je zub vitalan i živ, njegova pulpa, smještena unutar zubne krune i korijena, snabdijeva se krvlju putem malih krvnih žila koje prolaze kroz vršak korijena. Ove krvne žile također omogućuju održavanje zdravog tkiva unutar zuba, uključujući živac. Međutim, kada karijes prodre duboko u zub i inficira zubnu pulpu, dolazi do nekrotizacije (odumiranja) tkiva unutar zuba. Bakterije koje su uzrokovale karijes sada mogu slobodno napredovati kroz korijenski kanal prema vršku zubnog korijena, što vodi do periapikalne upale (upale oko vrha korijena). Ova upala često uzrokuje stvaranje granuloma, što je upalno tkivo ispunjeno bakterijama i upalnim stanicama, a koje se može vidjeti na rendgenskoj snimci kao tamna kuglica iznad zubnog korijena. Ova vrsta upale, poznata kao osteitis periapicalis chronica (periapikalna kronična upala kosti), može uzrokovati bol, oticanje, fistule, pa čak i formiranje cista. U takvim slučajevima, ako je upala proširena na okolnu kost i ne može se izliječiti endodontskim liječenjem (tretmanom korijenskih kanala), potrebna je apikotomija.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Priprema za apikotomiju

Prije izvođenja apikotomije, pacijent prolazi kroz postupak endodontskog liječenja. Ovo uključuje temeljito čišćenje korijenskog kanala kako bi se uklonio nekrotični i zaraženi materijal. Nakon toga, korijenski kanali se dezinficiraju i pune odgovarajućim materijalom kako bi se spriječilo ponovno prodiranje bakterija. Ovaj postupak je poznat kao endodontska terapija ili “liječenje kanala”. Međutim, čak i nakon uspješno provedenog endodontskog liječenja, ponekad nije moguće eliminirati upalu koja se proširila na okolnu kost u blizini vrška korijena. U tim slučajevima apikotomija postaje nužna.

Kako se izvodi zahvat apikotomije?

Apikotomija se izvodi u lokalnoj anesteziji i sastoji se od nekoliko ključnih koraka:

Pristup korijenu

Oralni kirurg prvo trepanira (probijanje kosti) kost u području gdje se nalazi vrh zubnog korijena. To omogućuje pristup zaraženom dijelu kosti i vršku korijena.

Odstranjivanje vrška korijena

Uz pomoć posebnih rotacijskih instrumenata, oralni kirurg odreže vrh zubnog korijena i uklanja upaljena tkiva koja ga okružuju. Ovaj korak je bitan jer omogućuje eliminaciju bakterijske infekcije koja je prisutna u području vrha korijena.

Čišćenje upalnog procesa

Nakon odstranjivanja vrha korijena, oralni kirurg pažljivo čisti upaljeno tkivo iz okolne kosti kako bi spriječio povratak infekcije.

Zatvaranje rane

Na kraju zahvata, rana na mekom tkivu se šiva kirurškim koncem, dok se koštana rana spontano cijeli. Cijeljenje kosti obično traje nekoliko mjeseci, a postupak oporavka je uglavnom bezbolan.

Što je apikotomija zuba

Uspješnost zahvata i mogućnosti komplikacija

Uspješnost apikotomije ovisi o nekoliko faktora, uključujući stanje zuba prije zahvata, kvalitetu endodontskog liječenja te opće zdravlje pacijenta. Iako se apikotomija smatra uspješnim postupkom u većini slučajeva, postoje određeni rizici i komplikacije koji se mogu pojaviti. Je li zahvat bolan? Zahvat se izvodi pod lokalnom anestezijom, tako da pacijent ne osjeća bol tijekom samog zahvata. Nakon zahvata može se osjetiti nelagoda, ali to se obično kontrolira lijekovima protiv bolova.

Moguće komplikacije nakon apikotomije

Koje su komplikacije moguće nakon zahvata?

  • Bol nakon zahvata – Iako je bol nakon apikotomije normalna i obično prolazi nakon nekoliko dana, neki pacijenti mogu osjećati produljenu nelagodu.
  • Povratak ciste – U rijetkim slučajevima, upala može ponovno nastati, što može dovesti do formiranja ciste ili granuloma.
  • Fistula – Fistula je mala cijev između zaraženog područja i površine kože koja može propuštati gnoj. Ako se razvije fistula, često je potrebna dodatna kirurška intervencija.
  • Neuspjela apikotomija – Iako je apikotomija visoko uspješan postupak, može se dogoditi da upala ne bude u potpunosti uklonjena, što zahtijeva dodatni tretman ili vađenje zuba.

Može li se infekcija vratiti nakon apikotomije? Iako je apikotomija vrlo učinkovita, u nekim slučajevima upala se može vratiti, što može zahtijevati dodatne tretmane.

Oporavak nakon apikotomije: Koliko traje i kako izgleda?

Koliko traje oporavak nakon apikotomije? Oporavak nakon apikotomije obično traje nekoliko dana do tjedan dana. Pacijentima se preporučuje mirovanje prvih 24 do 48 sati nakon zahvata kako bi se smanjilo oticanje i bol. U nekim slučajevima, stomatolog može propisati antibiotike kako bi se spriječila infekcija, kao i lijekove protiv bolova za ublažavanje nelagode.

Preporuke za brži oporavak uključuju:

  • Izbjegavanje teške fizičke aktivnosti nekoliko dana nakon zahvata,
  • Konzumacija mekane hrane i izbjegavanje vrlo vrućih ili začinjenih jela,
  • Redovita oralna higijena, uz izbjegavanje područja kirurške rane,
  • Hladni oblozi za smanjenje oteklina.

Potpuno zarastanje kosti može potrajati nekoliko mjeseci, ali simptomi kao što su bol i oticanje obično nestaju unutar tjedan dana. Pacijenti bi trebali redovito posjećivati svog stomatologa kako bi pratili proces cijeljenja.

Za kraj…

Apikotomija je ključan zahvat za očuvanje zuba kada su druge metode liječenja neuspješne. Odstranjivanjem vrška korijena i čišćenjem upaljenog tkiva omogućuje se zacjeljivanje zuba i okolne kosti, čime se produžava životni vijek zuba. Oporavak je obično brz i bezbolan, a pravilna njega nakon zahvata ključna je za uspješno izlječenje.

Posjetite nas u Dental Centar Ostojić i saznajte više o apikotomiji zuba. Ispunite kontakt formu ispod ili nazovite besplatan broj 0800 4554 i dogovorite stručni besplatni pregled.

Ponedjeljak - Petak

07:00 - 21:00

Subota

Zatvoreno

Nedjeljom i praznikom

Zatvoreno