Što su zapravo zubni implantati?
Zubni implantati su mali titanski vijci koji se ugrađuju u kost čeljusti već dugi niz godina, točnije više od šezdeset, i predstavljaju savršen nadomjestak za nepostojeći zub ili više njih. Bilo da se radi o manjku jednog ili više zubi, pa i potpunoj bezubosti, implantati postaju u modernoj stomatologiji prvi odabir svakog zubara. Ugradnja je u potpunosti bezbolan proces koji se odvija pod lokalnom anestezijom, u kojoj oralni kirurg u nešto malo manje od petnaestak minuta taj mali titanski vijak ugradi u čeljusnu kost i nakon zatvaranja, odnosno šivanja gingive, ostavlja taj isti implantat na „počinak“ (pojam koji se naziva osseointegracija) u kojoj se implantat sljubljuje, odnosno oseointegrira s pacijentovom kosti. Nakon otprilike 4-6 mjeseci za gornju vilicu i 3-4 mjeseca za donju vilicu, pacijent dolazi na otvaranje implantata i opterećenje odgovarajućim protetskim rješenjem, bilo da se radi o fiksnim metal-keramičkim ili cirkonskim krunicama, mostovima, bilo da se radi o fiksnim ili polufiksnim protezama.
Preduvjeti za ugradnju implantata
Svaki pacijent koji je zainteresiran svoj oralni problem riješiti zubnim implantatima, mora učiniti dva važna koraka. Prvi je učiniti CBCT snimku jedne ili obje čeljusti, ovisno o pozicijama gdje nedostaju zubi, a drugi korak je obratiti se stomatologu koji će očitati rendgensku snimku i na temelju kliničke procjene gingive i okolnog tkiva predložiti odgovarajući plan terapije. Pacijenti s odgovarajućom gustoćom kosti i dobrom općom anamnezom odlični su kandidati za ugradnju implantata. Pacijenti koji imaju određene kronične bolesti moraju se posavjetovati sa svojim liječnikom opće prakse ili specijalistom te zajedno s vlastitim stomatologom odrediti spadaju li u eventualno rizičnu skupinu u koju se implantati mogu ugrađivati, ali uspješnost i dugotrajnost onda uvelike ovisi o općem stanju pacijenta i progresivnosti bolesti od koje boluje.
Trajanje zubnih implantata
Zubni implantati jednom ugrađeni doista mogu trajati vječno, ali postoji niz protokola koji se moraju poštivati, a to je ni manje ni više nego isključivo – oralna higijena! Jednom kada pacijenti imaju ugrađene implantate i opterećene protetskim odgovarajućim rješenjem, održavanje područja oko spoja jednog i drugog najvažniji je segment. Redovito, dva puta na dan prati protetski dio četkicom za zube i zubnom pastom kružnim pokretima, ispirati prostor između gingive i protetske komponente zubnim tušem (Waterpickom), interdentalnom četkicom i zubnom svilom čistiti prazne prostore, ispirati jednom ili više puta dnevno vodicom. Sve to djeluje komplicirano, ali kad se uzme da je to 5 minuta svako jutro i 5 minuta svaku večer, 10 minuta dnevno i nije tako veliki napor obzirom na uloženo. Detaljna i svakodnevna oralna higijena omogućava da prostor oko implantata bude uvijek besprijekorno čist i tako se smanjuje mogućnost velike koncentracije raznih bakterija koje mogu prouzročiti kronični perimplantitis koji dovodi do gubitka implantata. Pacijenti koji nakon ugradnje implantata obole od nekih teških bolesti također mogu izgubiti implantate, ali to je na žalost nemoguće prejudicirati prilikom donošenja odluke ugraditi ih ili ne.