Kako liječiti granulom zuba?

Granulom zuba je oralni problem koji nastaje kao posljedica infekcije u korijenu zuba. Iako je često bez simptoma, može izazvati ozbiljne komplikacije ako se ne liječi pravodobno. Što je granulom zuba, zašto nastaje i kako se može liječiti?

Što je Granulom zuba?

Granulom zuba, poznat i kao kronični apeksni parodontitis, je oblik kronične upale koji se javlja u tkivu oko vrha korijena zuba. To je reakcija tijela na prisutnost bakterija koje su dospjele do korijena zuba, obično zbog neliječenog karijesa ili traume koja je dovela do odumiranja zubne pulpe. Radi se o okrugloj leziji koja se može otkriti rendgenskim snimanjem zuba i najčešće je prisutna u obliku prosvjetljenja oko vrha korijena zuba.

Razlika između granuloma i apscesa

Važno je razlikovati granulom zuba od apscesa zuba. Dok je granulom zuba kronična i sporija infekcija, apsces predstavlja akutnu infekciju i obično uključuje jaču bol i oticanje. Granulom zuba može postati apsces ako se infekcija proširi, ali u svom početnom obliku granulom zuba često nema vidljive simptome.

Uzroci granuloma zuba

Granulom zuba nastaje kao odgovor na infekciju u zubnoj pulpi, koja se može proširiti kroz korijenski kanal do okolne kosti. Neki od glavnih uzroka uključuju:

  • Neliječeni karijes – bakterije iz neliječenog karijesa prodiru do zubne pulpe, izazivajući infekciju.
  • Trauma zuba – ozljeda zuba koja može uzrokovati odumiranje zubne pulpe i dovesti do razvoja granuloma.
  • Loše izvedeni stomatološki zahvati – nesavršeno punjenje ili nepravilno liječenje korijenskog kanala može povećati rizik od granuloma.
  • Infekcija u korijenskom kanalu – bakterije se šire kroz korijenski kanal i uzrokuju upalnu reakciju u okolnoj kosti.

Kronični apeksni parodontitis razvija se kad infekcija ostane prisutna u korijenskom kanalu i tijelo stvara obrambeni mehanizam u obliku granuloma kako bi se borilo protiv bakterija.

Simptomi granuloma zuba

Granulom zuba može biti potpuno asimptomatski, što otežava njegovo rano otkrivanje. Međutim, neki pacijenti mogu primijetiti određene znakove:

  • Blaga nelagoda ili osjetljivost na zagriz – granulom može uzrokovati bol pri zagrizu ili pritisak.
  • Osjetljivost na toplinu i hladnoću – zubi s granulomom mogu biti osjetljiviji na ekstremne temperature.
  • Oteklina – iako rijetka, može se pojaviti blago oticanje desni oko zuba.
  • Bol pri dodiru ili udarcu – u težim slučajevima granulom može uzrokovati bol kada se pritisne ili udari zub.

Zubi s granulomom često nemaju simptome, ali bez odgovarajućeg tretmana infekcija može napredovati i izazvati ozbiljnije komplikacije.

Komplikacije granuloma zuba

Granulom zuba može uzrokovati komplikacije ako se ne liječi na vrijeme. Neke od najčešćih komplikacija uključuju:

  • Gubitak kosti – dugotrajna infekcija može uzrokovati resorpciju kosti oko zuba, što povećava rizik od gubitka zuba.
  • Periapikalni apsces – neliječeni granulom može se razviti u apsces, akutnu infekciju koja može uzrokovati bol i oticanje.
  • Sinusitis – granulom u gornjoj čeljusti može se proširiti na sinuse i izazvati sinusitis.
  • Reumatske bolesti – iako nije znanstveno dokazano, neki stručnjaci sumnjaju da granulom može djelovati kao žarište infekcije, što može dovesti do reumatskih bolesti.

Dijagnosticiranje granuloma zuba

Granulom zuba obično se otkriva tijekom rutinskog stomatološkog pregleda pomoću rendgenskog snimanja. Na snimci se granulom vidi kao ovalno prosvjetljenje oko vrha korijena zuba, što ukazuje na gubitak koštanog tkiva.

Metode za dijagnozu granuloma zuba

  • Rendgensko snimanje – najčešća metoda za otkrivanje granuloma.
  • CBCT snimanje (Kompjuterizirana tomografija) – preciznija dijagnostička metoda koja može detaljnije prikazati leziju.
  • Test vitalnosti zuba – određuje stanje zubne pulpe i može pomoći u prepoznavanju mrtve pulpe, što može biti povezano s granulomom.

Kako liječiti granulom zuba?

Liječenje granuloma zuba usmjereno je na uklanjanje infekcije iz korijenskog kanala i saniranje zuba kako bi se spriječile komplikacije. Postoje dva glavna pristupa liječenju:

Endodontsko liječenje (liječenje korijenskog kanala)

Endodontsko liječenje ili liječenje korijenskog kanala koristi se za uklanjanje inficiranog tkiva iz korijena zuba. Tijekom postupka, stomatolog čisti i dezinficira korijenski kanal te ga ispunjava posebnom tvari kako bi spriječio daljnje širenje bakterija.

Apikotomija (kirurško uklanjanje vrhova korijena)

Ako standardno endodontsko liječenje nije dovoljno učinkovito, stomatolog može predložiti apikotomiju. Ovaj postupak uključuje kirurško uklanjanje vrha korijena zuba, zajedno s granulomom, kako bi se infekcija trajno uklonila.

Antibiotici i antiseptici

U slučajevima kada je prisutna akutna infekcija, stomatolog može propisati antibiotike i antiseptike kako bi kontrolirao infekciju prije endodontskog tretmana.

Kako spriječiti nastanak granuloma zuba?

Najbolji način za prevenciju granuloma zuba je održavanje dobre oralne higijene i redoviti posjeti stomatologu. Prevencija uključuje:

  • Izbjegavanje traume zuba – izbjegavanje ozljeda smanjuje rizik od oštećenja zubne pulpe.
  • Redovito četkanje i čišćenje zuba – pravilna oralna higijena smanjuje rizik od karijesa, što je čest uzrok granuloma.
  • Redoviti pregledi kod stomatologa – redoviti pregledi omogućuju rano otkrivanje i tretiranje potencijalnih problema.
Što je granulom zuba ?

Za kraj…

Granulom zuba je kronična upala oko vrha zubnog korijena koja obično nastaje zbog neliječene infekcije ili traume. Iako često nema simptoma, može uzrokovati ozbiljne komplikacije ako se ne liječi. Endodontsko liječenje korijenskog kanala ili apikotomija su učinkoviti tretmani, ali najbolja prevencija je održavanje oralne higijene i redoviti posjeti stomatologu.

Posjetite nas u Dental Centar Ostojić i saznajte kako vam možemo pomoći na putu prema zdravom i lijepom osmijehu. Ispunite kontakt formu ispod ili nazovite besplatan broj 0800 4554 i dogovorite besplatne konzultacije.

Ponedjeljak - Petak

07:00 - 21:00

Subota

Zatvoreno

Nedjeljom i praznikom

Zatvoreno